Dlaczego warto czyścić komputer?

Dzisiaj, w równie pochmurny dzień jak wczoraj, porozmawiamy o czyszczeniu komputerów i czyszczeniu dysku z niepotrzebnych danych. Nasze komputer niezwykle często staje się siedliskiem nie tylko kurzu, ale także mnóstwa zbędnych danych. Musimy więc co jakiś czas poświęcić chwilę na jego czyszczenie żeby zwiększyć jego wydajność i cieszyć się jego bezawaryjnym działaniem. Przedstawię wam kilka porad jak oczyścić komputer wewnątrz oraz jak pozbyć się niepotrzebnych śmieci z naszych dysków.

Pamiętajcie aby przynajmniej raz na pół roku uporządkować dane na dysku twardym. Do tego należy skanować komputer za pomocą programu antywirusowego, który bez problemu ściągniesz z sieci lub kupisz. Antywirus bez problemu poradzi sobie z częścią niepotrzebnych plików na naszym komputerze. Oczywiście, możesz oczyścić swój dysk samodzielnie. Ale musisz zaopatrzyć się w narzędzie, które przeszuka dysk w celu zlokalizowania plików o takiej samej nazwie. Możesz też zainstalować program, który oczyści dysk z danych tymczasowych. Dzięki takiej metodzie i regularnemu stosowaniu takich aplikacji możesz odzyskać sporo miejsca na komputerze oraz poprawić jego wydajność.

W temacie czyszczenia naszych urządzeń z kurzu, chciałbym się głównie skupić na laptopach. Laptop to urządzenie przenośne, które często narażamy na zanieczyszczenia. Zakurzony i brudny komputer to siedlisko bakterii oraz narastający problem z przegrzewającymi się podzespołami, mowa tutaj np o procesorze i karcie graficznej. Jeśli zauważysz, ze komputer wyraźnie zwolnił i coraz głośniej działa, a wentylator ledwo chłodzi, to znaczy, że czas na odkurzanie.

Każdy z nas wie, ze z pewnością najskuteczniejszym rozwiązaniem mogłoby być rozebranie komputera na części i przedmuchanie go sprężonym powietrzem. Jeśli nie masz o tym jakiegokolwiek pojęcia – to tego nie rób. Jeśli rozbierzesz komputer, utracisz gwarancję. Dlatego ja proponuje udać się do specjalisty . A gdy zaniepokoi cię temperatura spodu laptopa, możesz ją sprawdzić za pomocą programu diagnostycznego, temperatura odbiegająca od 75 stopni Celsjusza może świadczyć o tym, ze urządzenie musi zostać niezwłocznie przeczyszczone. I jak już wyżej wspomniałem – najlepiej w serwisie komputerowym, przez specjalistę.

W następne pochmurne dni, poruszymy sobie inny temat, czyli naprawa tabletów. I na koniec mała porada z mojej strony, nie kładź laptopa na miękkich podłożach takich jak koc czy kołdra (wiem, że znajdzie się dużo osób, które tak robi :)) bo doprowadzisz do zatkania otworów wentylacyjnych.